qLabs Q-3 Plus – System pomiaru parametrów krzepnięcia krwi INR, PT, aPTT

Analizator diagnostyczny qLabs® Q3 Plus to doskonałe narzędzie do pomiaru PT, INR i APTT, które jest przeznaczone dla personelu medycznego.

System qLabs® Q3 Plus jest najnowocześniejszym, profesjonalnym  urządzeniem diagnostycznym firmy MicroPoint marki qLabs. Największą innowacją jest wprowadzenie kolorowego ekranu dotykowego, dzięki któremu obsługa jest wyjątkowo szybka i intuicyjna.

System monitorowania qLabs® Q3 Plus służy do pomiaru czasu protrombinowego (PT), międzynarodowego współczynnika znormalizowanego (INR) oraz czasu częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT).

Wyniki uzyskuje się z próbek świeżej, pełnej krwi kapilarnej albo świeżej, pełnej krwi żylnej.

System pomiarowy qLabs Q3 Plus składa się z przenośnego, poręcznego analizatora i jednorazowych pasków testowych.

Analizator qLabs® Q3 Plus jest przeznaczony do użycia przez profesjonalny personel w placówkach medycznych np. klinikach, oddziałach szpitalnych, gabinetach lekarskich i zabiegowych. Ma rozbudowane oprogramowanie operacyjne oraz czytnik kodów kreskowych.

Przy pomocy tego analizatora można określić wartości parametrów potrzebnych w diagnostyce zaburzeń krzepnięcia krwi oraz ocenić efekty terapii lekami antykoagulacyjnymi – antagonistami witaminy K.

Szybki i precyzyjny pomiar gęstości krwi jest kluczowy dla bezpieczeństwa i skuteczności terapii przeciwzakrzepowej. Wyniki wartości PT, INR i APTT otrzymane w badaniu w ciągu 2 minut pomagają personelowi medycznemu podejmować szybkie decyzje.  Lekarz ocenia wskaźniki krzepnięcia krwi, dzięki czemu może zmienić dawkowanie leków.

Analizator diagnostyczny qLabs® Q3 Plus doskonale sprawdza się w sytuacjach, gdy pomiar PT i APTT trzeba wykonać jak najszybciej. Trzeba zaznaczyć, że dzięki wysokiej dokładności z powodzeniem może zastąpić badanie laboratoryjne.

Analizator można swobodnie przenosić i wykorzystać w każdym miejscu, gdzie będzie to potrzebne. Posiada własne zasilanie, a wyniki mogą trafiać bezpośrednio do systemu zarządzania danymi dzięki bezprzewodowej komunikacji Bluetooth.

Analizator qLabs®  to najnowsza propozycja firmy Micropoint. Ma on wbudowany skaner do odczytywania przypisanych kodów indentyfikacyjnych pacjentów i operatorów, oraz pełną integrację z oprogramowaniem do zarządzania wynikami pacjentów. Automatycznie wykrywa wprowadzenie nowego paska testowego qLabs® i rozgrzewa go do odpowiedniej temperatury.

qLabs Q-3 Plus, skaner kodów kresowych
Skaner kodów kresowych w urządzeniu qLabs Q-3

Po naniesieniu kropli krwi na pasek, krew spływa wzdłuż kanałów do dwóch stref reakcyjnych: strefy testowej oraz strefy kontrolnej. W strefach krew reaguje z odczynnikami i zaczyna krzepnąć. Każda strefa reakcyjna zawiera parę elektrod do których podawane jest stałe napięcie wysyłane przez analizator qLabs®.

W miarę jak krew krzepnie, zmienia się prąd mierzony w strefie testowej między dwoma elektrodami. Urządzenie qLabs® wykrywa zmianę prądu, oblicza i podaje wyniki w jednostkach PT, INR i APTT.

System monitorowania qLabs® jest przeznaczony do diagnostyki in vitro. Nie może być wykorzystywany do badań przesiewowych.

qLabs Q-3, ekran dotykowy, menu

ZALETY

Kolorowy ekran dotykowy

qLabs® Q3 Plus wyróżnia się nowoczesnym, dużym dotykowym ekranem z przejrzystym interfejsem. Przemyślane oprogramowanie  systemowe dostarcza użytkownikowi nową jakość obsługi aparatu, wyjątkowo intuicyjną i wygodną.

Mała próbka krwi

Dokładny wynik można uzyskać, dzięki małej ilości krwi pobranej z opuszka palca. Do badania jest potrzebne jedynie 10 μL świeżej pełnej krwi kapilarnej albo świeżej pełnej krwi żylnej.

Krótki czas badania

Analiza próbki i obliczanie wyniku zajmuje ok. 2 minut. Dzięki temu, aktualne wynik mogą być dostępne jeszcze w trakcie konsultacji z pacjentem, co znacznie skraca czas pracy.

Wbudowana kontrola jakości

QC daje pewność jakości wyników, minimalizuje ryzyko nieprawidłowego pomiaru.

Niewielkie koszty utrzymania

System qLabs® Q3 Plus wykorzystuje zewnętrzne paski testowe, więc urządzenia nie trzeba czyścić przed każdym wykonaniem badania. Chociaż wydaje się, że taki system wymaga początkowo większych nakładów, to przy dłuższym używaniu, szczególnie przy długich seriach, pozwala zaoszczędzić na czasie operacyjnym i materiałach laboratoryjnych.

Wbudowany czytnik kodów kreskowych

Analizator automatycznie przypisuje dane pacjenta, osoby wykonującej badanie, oraz kod pasków testowych do każdego wykonanego badania. Ta funkcja umożliwia pełną integrację z systemami informatycznymi w szpitalu.

Duża pamięć i oprogramowanie do zarządzania wynikami pacjentów

qLabs® Q3 Plus daje operatorowi możliwość przeglądania i zarządzania danymi zebranymi przez analizator.

Komunikacja Bluetooth

Przesyłanie danych, dzięki bezprzewodowemu połączeniu i integracja z  systemami informatycznymi szpitala, sprawia że jest to urządzenie stworzone do wykorzystania w warunkach szpitalnych.

Testy qLabs®

Integralnym elementem systemu qLabs® są pojedynczo pakowane paski testowe. Zastosowanie jednorazowych pasków chroni przed zanieczyszczeniami, które mogłyby spowodować zakłócenia w badaniu. Można wykonywać seryjne testy INR, ponieważ analizator nie wymaga czyszczenia po każdym badaniu.

Osobne opakowania chronią paski testowe przed czynnikami zewnętrznymi. Testy mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej, co dodatkowo zmniejsza koszty ich przechowywania.

Zaawansowana technologia pasków testowych pozwoliła na zastosowanie dodatkowej kontroli jakości testu i uzyskiwanie bardzo wysokiej precyzji badań.

qlabs, pasek testowy, aptt

Dostępne są paski testowe do badania:

PT/INR

APPT

 PT/APTT

W opakowaniach po 12, 24 i 48 pasków.

Stacja dokująca

Analizator qLabs Q3 Plus w placówkach służby zdrowia spisuje się najlepiej ze stacją dokującą. Umożliwia stałe podłączenie do zewnętrznego zasilania, wydruk wyników i pobieranie danych na komputer. Stacja dokująca qLabs znacznie poszerza możliwości personelu w diagnostyce klinicznej krzepliwości krwi.

Parametry:

 • Próbka: 10 μL krwi pełnej z opuszka palca
 • Korelacja z wynikami z laboratorium: 5% CV
 • CPU: 32-bit ARM Cortex-M4
 • Ekran: 320 mm × 480 mm LCD kolorowy ekran dotykowy
 • Skaner kodów kreskowych: Moduł skanowania kodu QR
 • Zasilanie:
  • Baterie: wbudowany akumulator litowo-polimerowy
  • Ładowarka: Wejście: 100~240 VAC 50~60 Hz
   • Prąd wyjściowy: 5 VDC
   • Pobór mocy: 29 VA
 • Rozmiar: 148 mm × 70 mm × 26 mm
 • Waga: 203g

 • Warunki pracy:
 • Temperatura: od 10ºC do  35ºC
 • Wilgotność: od 10% do 90%
 • Ciśnienie atmosferyczne: 86kPa ~ 106kPa
 • Maksymalna wysokość: 4300 m

 • Warunki przechowywania: -20 °C ~ +70 °C; wilgotność względna 10% ≤ 90%.